Annonce
Sydfyn

- Det er for radikalt: Beboerforening protesterer mod bilfri zone på Valdemars Slot

Vejen foravn Valdemars Slot kan snart blive lukket for gennemkørsel, på grund af de mange påkørsler af de to vognporte. Foto: Katrine Becher Damkjær
I Troense Beboerforening mener man, det er for dårligt, at man ikke har undersøgt andre muligheder for at komme bygningsskaderne på Valdemars Slot til livs. At lukke vejen mellem portene for biler vil få store konsekvenser for lokalområdet, lyder det.

Troense: - Det er for radikalt, det her.

Sådan siger medlem af Troense Beboerforening, Knud Helles, om Teknik- og Erhvervsudvalgets anbefaling af, at der lukkes for bilkørsel mellem bygningsportene på Valdemars Slot i en prøveperiode på to år.

- Selvfølgelig skal vi passe på Valdemars Slot og forhindre skader, men derfor skal man ikke lave hovedløse løsninger, siger han.

På vegne af Troense Beboerforening har han derfor sendt et protestbrev til alle byrådspolitikerne, der opridser nogle af de konsekvenser, en lukning af vejen mellem bygningsportene vil have lokalt.

For det første, fremgår det af brevet, vil en lukning gøre Troense til en "blindtarm", da forbindelsen mellem Troense og den sydlige del af øen vil blive besværliggjort. For det andet vil lukningen forøge trafikken gennem Troense, da alle biler fremover skal både frem og tilbage gennem byen for at komme til Valdemars Slot. For det tredje vil det skade turismen, da lukningen også vil afbryde Magueritruten, som går igennem Valdemars Slot. Og for det fjerde har ingen alternative løsninger for at sikre sig mod påkørsel af portene ved Valdemars Slot været oppe at vende.

Og netop den sidste anmærkning, manglen på alternative løsninger, vækker undren hos Knud Helles. Selv er han ikke tekniker, som han formulerer det, men han kan ikke forstå, at man lukker for biltrafik uden at have gennemprøvet forskellige løsninger. Bump, rumlestriber, vejindsnævring eller mere målrettede forbud for lastbiler eller autocampere.

- Vi dør jo ikke af, at vejen bliver lukket, men det er en kulturhistorisk forbindelse, og det er lokalområdets infrastruktur. Man må simpelthen kunne gøre noget andet, siger han.

Sagen har været på dagsordenen i Teknik- og Erhvervsudvalget, som har givet forvaltningen grønt lys til at træffe den endelige afgørelse, når høringsperioden er slut.

Annonce
Knud Helles og resten af Troense Beboerforening mener, at en lukning af vejen mellem bygningsportene ved Valdemars Slot vil få store konsekvenser for lokalområdet. Der burde findes alternative løsninger, lyder det. Arkivfoto: Gitte Gedde
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Læserbrev

Børnevelfærd. 365 dages øjenåbner

Synspunkt: Jeg har set et andet Odense de sidste 365 dage. Var jeg blevet spurgt i januar sidste år, om jeg kendte Odense, så havde jeg nok svaret: Ja. Jeg havde nok ikke svaret, at jeg vidste alt om den, men jeg havde sagt, at jeg havde et ret godt indblik i vores kommune. Efter at have boet og arbejdet i byen i mange år, følte jeg, at jeg kendte min by – i hvert fald nogenlunde godt. At jeg så alligevel kan starte første sætning med, at jeg har lært et nyt Odense at kende, så er det fordi, at jeg i disse dage har været formand i Red Barnet Odense i netop 365 dage. Jeg vidste godt, at der var børn, som ikke havde så meget som andre. Jeg vidste godt, at alle børn ikke er så privilegerede, som f.eks. de børn, som jeg er i familie med. Jeg havde set børnehjemmene her i byen, og mødt nogle af deres børn. Jeg må alligevel sige, at jeg vidste ingenting om den del af virkeligheden – den virkelig, som også er en stor del af vores by. Og af din og min hverdag. Var du klar over – og her er det ingen skam at sige nej, da jeg heller ikke vidste det før, at der er børn i f.eks. Bolbro, som i en evaluering efter at have været på sommerlejr med Red Barnet skriver, at de er glade for, at de have fået mad i fem dage – og smagt mad, som også smagte af noget? Eller at de skriver, at de er så glade for, at der faktisk er voksne, som har tid til dem? En anden oplevelse, som gik i hjertet på mig, var i sommers, da jeg spiste madpakker med nogle af vores børn. Én havde fødselsdag i den kommende uge, og hun ønskede sig sådan, at hun også kunne invitere sine kammerater fra 6. klasse hjem – hun ville jo bare så gerne gøre, som de andre piger i klassen. Det kunne hun ikke. Eller da jeg hørte historien, om vi ikke laver så mange aktiviteter udenfor i vinterhalvåret, da vores børn ikke altid har vanter og huer. Det går da lige i hjertet – i hvert fald på mig. Jeg glemmer heller ikke, da jeg hørte historien fra en frivillig om, at de havde været ved Stige Ø. Her havde nogle børn set vand for første gang, og fundet muslinger. Da en frivillig så havde fortalt dem, at der havde levet et dyr i de skaller, så var børnene sikre på, at det var en joke. I efteråret mødte jeg også en kvinde, hvis barn var med i et af vores projekter. Vi faldt i snak, og det viste sig hurtigt, at vi faktisk var samme generation. Hun fik en datter, som 20-årig. Hendes udfordringer med at skrive og læse gjorde, at hun aldrig havde fået gennemført folkeskolen. Hendes mor havde den samme historie, og nu håber hun jo bare, at hendes datter ikke også gentager mønsteret. Det møde gav mig indblik i, hvor kæmpe forskelle der er for et barns opvækst, i forhold til hvor de bliver født. Forskellen mellem hende og mig blev jo allerede grundlagt i 1987, hvor mine forældre begge havde uddannelser og masser af hjælp til lektier, når jeg havde brug for det. Den mulighed havde hun ikke – hendes mor kunne heller ikke læse eller skrive. Jeg var så heldig at blive født på den side af hækken. Så tak for det. Heldigvis er der masser af mennesker, som hjælper nogle af vores bys mest udsatte børn. Næsten 200 frivillige, og masser af opbakning fra erhvervslivet og kommunen. Uden jer var det ikke muligt. Så jeg er helt sikker på, at vi får givet de her børn nogle gode timer sammen med frivillige mennesker, som bare gerne vil dem. Jeg ved i hvert fald, at jeg det sidste år har fået meget større perspektiv på mit liv og på vores by. Det er jeg så glad for.

Kerteminde

Fynsk golfklub udvider banen

Annonce