Læserbrev: 28. april 2022 har byrådet på et lukket møde ydet en tillægsbevilling til anlæg af marinaen på 12,5 millioner kroner.
Da punktet har været lukket, har jeg undersøgt sagen nærmere med god hjælp fra administrationen.
Oprindeligt har byrådet bevilget 15,9 millioner kroner til marinaudvidelsen. Disse penge skal på sædvanligvis finansieres af sejlerne gennem takstforhøjelser med videre.
I 2021 har byrådet vedtaget, at der skal inddæmmes et vandareal fra marinaen ud for Grønlandsgade pris 4,5 millioner kroner. Finansiering: kommunens kassebeholdning.
I forbindelse med udbuddet blev det konstateret, at det blev nødvendigt med en tillægsbevilling på 12,5 millioner kroner.
De 12,5 millioner kroner mener byrådet ikke kan finansieres af sejlerne, men at det er os skatteydere, der skal betale.
I min optik er det helt uhørt og specielt, at man vedtager det på et lukket byrådsmøde.
Det vil sige, at byrådet har bevilget yderligere 17 millioner kroner til marinaprojektet på et lukket møde. Det er ikke i orden i min optik.
Det er så kun 1. etape, der indeholder ny mole, bro 0 og bro 1, der løber op i 32,9 millioner kroner.
Det vides ikke, hvad 2. etape, flydebroerne m.m., kommer til at koste, men mon ikke det løber op i cirka 30 millioner kroner.
Det er en helt ny linje, at vi skatteborgere skal finansiere marinaudgifter.
Det er ikke nyt, at byrådet behandler sager på lukket møde, der ikke tåler dagens lys.
Jeg kan nævne by- og havneudviklingsplanen, der p.t. ser ud til at give et underskud på 25 millioner kroner finansieret af os skatteborgere.
Den afsatte ramme på 54 millioner kroner er ikke reguleret for løn og prisstigninger. Spændende at se, hvor meget der skal ydes i tillægsbevilling, og om det også skal behandles på lukket møde.