Annonce
Udland

Corbyn varsler sin afgang som Labour-leder efter skidt valg

Hannah Mckay/Reuters
Jeremy Corbyn er klar til at blive som partileder for Labour, indtil der er valgt en afløser i det nye år.

Labour-leder Jeremy Corbyn vil ikke stå i spidsen for partiet ved fremtidige valg, efter et valgresultat som han betegner som "skuffende".

Det sagde han i en tale til sin valgkreds, Islington i London, natten til fredag.

- Jeg kommer ikke til at stå i spidsen for dette parti ved noget fremtidigt valg til Underhuset, sagde partiformanden for det gamle arbejderparti.

Han vil dog lede partiet igennem en fase, hvor der vil være behov for refleksion, sagde han.

Fredag ved middagstid tilføjer han, at han ikke ønsker noget hastværk, og at han er klar til at forblive Labours leder, indtil der kan vælges en afløser engang i det nye år.

- I aftes opfordrede jeg til en tænkepause i partiet, og selvfølgelig skal partiets ledelse, centralkomitéen, beslutte, hvilken proces vi følger for at vælge en afløser for mig, siger han til journalister.

- Jeg er klar til og naturligvis valgt til at lede partiet, indtil det sker.

Corbyn genvandt ganske vist sit sæde i Islington for tiende gang, men den lille sejr ændrer ikke ved det overordnede billede af det britiske parlamentsvalg.

Labour og Corbyn led et knusende nederlag og må nøjes med 203 af de 650 pladser i Underhuset. Det Konservative Parti og premierminister Boris Johnson er klare vindere med 364 pladser.

Corbyn beklager ifølge nyhedsbureauet Reuters samtidig, at så meget af valgkampen har handlet om brexit, da det har skabt en polariseret debat blandt de britiske vælgere.

- Det har helt åbenlyst været en meget skuffende nat for partiet, siger Corbyn.

- Men jeg vil gerne sige dette: I valgkampen har vi leveret et budskab om håb.

Presset var i løbet af valgaftenen steget på Corbyn, mens flere Labour-medlemmer efter en nedslående valgstedsmåling og skuffende prognoser var begyndt at kræve hans afgang.

Blandt andre Ian Murray, partiets kandidat i Edinburgh, kom med en ganske kras kritik.

Han sagde, at partiet havde ignoreret vælgerne og dermed banet vejen for "den mest højreorienterede, konservative premierminister, som dette land længe har set".

/ritzau/

Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Læserbrev

Børnevelfærd. 365 dages øjenåbner

Synspunkt: Jeg har set et andet Odense de sidste 365 dage. Var jeg blevet spurgt i januar sidste år, om jeg kendte Odense, så havde jeg nok svaret: Ja. Jeg havde nok ikke svaret, at jeg vidste alt om den, men jeg havde sagt, at jeg havde et ret godt indblik i vores kommune. Efter at have boet og arbejdet i byen i mange år, følte jeg, at jeg kendte min by – i hvert fald nogenlunde godt. At jeg så alligevel kan starte første sætning med, at jeg har lært et nyt Odense at kende, så er det fordi, at jeg i disse dage har været formand i Red Barnet Odense i netop 365 dage. Jeg vidste godt, at der var børn, som ikke havde så meget som andre. Jeg vidste godt, at alle børn ikke er så privilegerede, som f.eks. de børn, som jeg er i familie med. Jeg havde set børnehjemmene her i byen, og mødt nogle af deres børn. Jeg må alligevel sige, at jeg vidste ingenting om den del af virkeligheden – den virkelig, som også er en stor del af vores by. Og af din og min hverdag. Var du klar over – og her er det ingen skam at sige nej, da jeg heller ikke vidste det før, at der er børn i f.eks. Bolbro, som i en evaluering efter at have været på sommerlejr med Red Barnet skriver, at de er glade for, at de have fået mad i fem dage – og smagt mad, som også smagte af noget? Eller at de skriver, at de er så glade for, at der faktisk er voksne, som har tid til dem? En anden oplevelse, som gik i hjertet på mig, var i sommers, da jeg spiste madpakker med nogle af vores børn. Én havde fødselsdag i den kommende uge, og hun ønskede sig sådan, at hun også kunne invitere sine kammerater fra 6. klasse hjem – hun ville jo bare så gerne gøre, som de andre piger i klassen. Det kunne hun ikke. Eller da jeg hørte historien, om vi ikke laver så mange aktiviteter udenfor i vinterhalvåret, da vores børn ikke altid har vanter og huer. Det går da lige i hjertet – i hvert fald på mig. Jeg glemmer heller ikke, da jeg hørte historien fra en frivillig om, at de havde været ved Stige Ø. Her havde nogle børn set vand for første gang, og fundet muslinger. Da en frivillig så havde fortalt dem, at der havde levet et dyr i de skaller, så var børnene sikre på, at det var en joke. I efteråret mødte jeg også en kvinde, hvis barn var med i et af vores projekter. Vi faldt i snak, og det viste sig hurtigt, at vi faktisk var samme generation. Hun fik en datter, som 20-årig. Hendes udfordringer med at skrive og læse gjorde, at hun aldrig havde fået gennemført folkeskolen. Hendes mor havde den samme historie, og nu håber hun jo bare, at hendes datter ikke også gentager mønsteret. Det møde gav mig indblik i, hvor kæmpe forskelle der er for et barns opvækst, i forhold til hvor de bliver født. Forskellen mellem hende og mig blev jo allerede grundlagt i 1987, hvor mine forældre begge havde uddannelser og masser af hjælp til lektier, når jeg havde brug for det. Den mulighed havde hun ikke – hendes mor kunne heller ikke læse eller skrive. Jeg var så heldig at blive født på den side af hækken. Så tak for det. Heldigvis er der masser af mennesker, som hjælper nogle af vores bys mest udsatte børn. Næsten 200 frivillige, og masser af opbakning fra erhvervslivet og kommunen. Uden jer var det ikke muligt. Så jeg er helt sikker på, at vi får givet de her børn nogle gode timer sammen med frivillige mennesker, som bare gerne vil dem. Jeg ved i hvert fald, at jeg det sidste år har fået meget større perspektiv på mit liv og på vores by. Det er jeg så glad for.

Kerteminde

Fynsk golfklub udvider banen

Annonce