Annonce
Navne

52 i audiens hos kronprinsen

Stabschef ved Fyns Politi, Michael Hein Petersen, takkede for udnævnelsen.(Foto: Bjarne Luthcke/Scanpix

52 kvinder og mænd mødte mandag op til audiens hos kronprins Frederik på Christiansborg Slot.Følgende takkede for udnævnelsen til ridder af 1. grad af dannebrogordenen:Lovchef i Folketinget Administration, Birgit Thostrup Christensen, 2000 Frederiksberg, præsident for Retten i Roskilde, Jørgen Lougart, 3500 Værløse, dommer ved Retten i Roskilde, Mogens Pedersen, 2791 Dragør.For udnævnelse til ridder af dannebrogordenen takkede:Områdedirektør i Kriminalforsorgen Midt- og Nordjylland, Una Skovmand Andsbjerg Jensen, 9500 Hobro, direktør for Det Kongelige Teater, Morten Hesseldahl, 3050 Humlebæk, dommer ved Retten i Roskilde, Anna Henriette Elisabeth Cosman Lindgren, 2920 Charlottenlund, professor ved Syddansk Universitet, sygeplejerske, mag.scient., ph.d., Helle Ploug Hansen, 5000 Odense, administrerende direktør, bestyrelsesformand, Joachim Stoltze Malling, 4792 Askeby, professor ved Danmarks Tekniske Universitet, civ.ing., ph.d., Henrik Madsen, 2960 Rungsted Kyst, dommer ved Retten i Roskilde, John Larsen, 2690 Karlslunde, direktør i Banedanmark, Peter Svendsen, 2791 Dragør, professor ved Københavns Universitet, mag.scient.soc., Elsebeth Lynge, 4792 Askeby, områdechef i Banedanmark, Rene Makholm Hestbæk, 7600 Struer.Følgende takkede for den kongelige belønningsmedalje med krone:Fhv. konduktør i Allan Svendsen & Søn A/S, Henning Sztuk, 3070 Snekkersten, fhv. Senior Advisor i Terma A/S, Henrik Hansen, 8520 Lystrup, fhv. redder i Falck Danmark A/S, Kurt Brint Jespersen, 9510 Arden.For den kongelige belønningsmedalje takkede:Fhv. Master Data Coordinator i Dansk Supermarked A/S, Pia Fogsgaard Rasmussen, 8220 Brabrand, fuldmægtig i Nordea Bank Danmark A/S, Asger Steen Buntzen, 4733 Tappernøje, laboratory Technician i CO-RO A/S, Hanne Ragna Mørch, 4050 Skibby, fhv. økonomimedarbejder i Nyfors, Svend-Åge Kjeldsen, 9700 Brønderslev, fhv. lønsupporter i Tryg Forsikring A/S, Tove Vestergaard, 2400 København NV, fhv. landbrugssupporter i Danske Bank A/S, Karen Pilgaard, 9310 Vodskov, fhv. bogholder i A/S Dan-Bunkering Ltd., Hanne Hasselstrøm, 7100 Vejle, farmakonom på Sæby Apotek, Kirsten Sørensen, 9300 Sæby, fhv. bogholder i Gensam Data A/S, Anne Mette Lund Pedersen, 8462 Harlev J, fhv. debitormedarbejder i Tryg Forsikring A/S, Karin Bay, 3400 Hillerød, fhv. kreditormedarbejder i Tryg Forsikring A/S, Ulla Aase Hald, 2860 Søborg, fhv. debitormedarbejder i Tryg Forsikring A/S, Jytte Annette Clausen, 4040 Jyllinge, fhv. reservedelssælger i SFK LEBLANC A/S, Hans Gundal Olesen, 7190 Billund, fhv. chauffør i Sterup Savværk A/S, Kai Erik Kristensen, 9740 Jerslev J.Følgende takkede for fortjenstmedaljen i sølv:Apron Tower-flyveleder i Naviair, Linda Tangaa, 2400 København NV, seniorsergent i hæren, Steen Mogens Jensen, 4690 Haslev, flyveleder i Naviair, Finn Hansen, 2860 Søborg, sygeplejerske på Sydvestjysk Sygehus, Kirsten Bruun, 6715 Esbjerg N, flyveleder i Naviair, Vilander Helle, 3460 Birkerød, specialist i Ballerup Jobcenter, Inge Christophersen, 4000 Roskilde, socialformidler i Guldborgsund Kommune, Annette Vinding Kappel, 4850 Stubbekøbing, kontorfuldmægtig i Udenrigsministeriet, Pia Lisbeth Helen Ørnhøj Lind, 2300 København S, specialist i Aarhus Kommune, Linda Gaardsted Torp, 8382 Hinnerup, overassistent i SKAT Kundeservice, Hanne Simonsen, 8260 Viby J, klinikassistent i Tandplejen Skive Kommune, Lis Poulsen, 7800 Skive, plejehjemsassistent på Plejehjemmet Kildevang, Gerda Hansen, 8320 Mårslet, lærer på Mølleskolen, Niels Anton Andersen, 8500 Grenaa, social- og sundhedsassistent i Fovrfeld Ældrecenter, Jytte Madsen, 6715 Esbjerg N, social- og sundhedshjælper i Jammerbugt Kommune, Tove Godiksen, 9690 Fjerritslev, sagsbehandler og IT-konsulent i Fanø Kommune, Henning Mathiasen, 6720 Fanø, pædagog på Havdrup Skole, Bjarne Preben Bossen, 2680 Solrød Strand.Følgende takkede for udnævnelse:Departementschef i Kirkeministeriet, Christian Dons Christensen, 2500 Valby, stabschef i Fyns Politi, Michael Hein Petersen, 5000 Odense, oberstløjtnant i flyvevåbnet, Pelle Jacob Mølgaard Holager, 2800 Kgs. Lyngby, dommer ved Retten i Roskilde, Jens Jakob Groth-Christensen, 2630 Taastrup, oberstløjtnant af reserven i hæren, Lars Johansson, 8870 Langå./ritzau/

Annonce
Odense

Tag kandidattesten til kommunalvalget her

Odense For abonnenter

Ny rapport: Så mange ladestandere kræver elbil-revolution i Odense

Danmark

Tirsdagens coronatal: For syvende dag i træk er der flere end 1000 nye smittede

Annonce
Annonce
Annonce
Nyborg

Regeringen vil placere nærhospital i Nyborg

Nordfyn For abonnenter

Grønt lys til kæmpe kvægfarm ved fynsk gods: Naturforening trækker klage tilbage

Sport

Stærkt Superligamandskab gæster bundproppen Middelfart onsdag - mulig debut for nyborgenser i målet

GOG For abonnenter

Finner piv-ringe: Uværdig Europa-kamp i Gudme

Odense

Konservative vil sætte tommelskruerne på arbejdsløse med lange uddannelser: De skal sendes i nyttejob efter tre måneder

Faaborg-Midtfyn For abonnenter

Ny ansættelse skaber et nyt hul: Sjette folkeskole skal have ny leder

Danmark

Tirsdagens coronatal: For syvende dag i træk er der flere end 1000 nye smittede

Debat

Debat: Hjemmepleje handler om nærhed, ikke registrering

Middelfart

Chefers telefoner blev hemmeligt aflyttet i Dan-Bunkering: - Det er en på mange måder usædvanlig sag

Danmark

Løvkvist: DF har allerede tabt kommunalvalget - spørgsmålet bliver nederlagets størrelse

Nyborg

248 dage til Tour de France: Trofæet er hjemme

Odense Håndbold For abonnenter

Formstærk Reinhardt i spidsen - Odense Håndbold i kamp mod Mulle og kompagni

Assens

Analyse: Derfor ligner Søren Steen Andersen en sikker vinder af valget i Assens Kommune

Annonce