Annonce
Nyt om navne

105 i audiens hos dronningen

Annonce

105 kvinder og mænd mødte mandag til audiens hos dronning Margrethe på Christiansborg Slot.

For udnævnelse til kommandør af dannebrogordenen takkede: Chef for Specieloperationskommandoen, Peter Harling Boysen, 2300 København S, vicedirektør i Beredskabsstyrelsen, Flemming Klokager, 2820 Gentofte. Følgende takkede for udnævnelse til ridder af 1. grad af dannebrogordenen: Landsdommer i Østrelandsret, Peter Thønnings, 3400 Hillerød, departementschef i Energi-, Forsynings- og Klimaministeriet, Morten Bæk, 2920 Gentofte, teknisk direktør/CTO NanoNord A/S, professor ved Aarhus Universitet, ph.d., Niels Christian Nielsen, 8220 Brabrand, landsdommer i Østre Landsret, Anne Louise Saul Johansen, 2680 Solrød, landsdommer i Østre Landsret, Tine Vuust, 1879 Frederiksberg C, chef for Air Control Wing, oberst, Kern Oddershede, 8620 Kjellerup, dommer i Københavns Byret, Karen Duus Mathiesen, 2800 Kongens Lyngby, oberstløjtnant, Peter Nielsen, 7400 Herning. Følgende takkede for udnævnelsen til ridder af dannebrogordenen: Sekretariatschef , Anne Hougaard Jensen, 2000 Frederiksberg, professor ved Danmarks tekniske Universitet, Leonardo de Chiffre, 2700 Brønshøj, borgmester i Lyngby-Taarbæk Kommune, Sofia Mia Osmani, 2800 Kongens Lyngby, bestyrelsesformand for Dansk Industri, Adm. direktør i Cowi, Lars-Peter Søbye, 2800 Kongens Lyngby, chefjurist ved Roskilde Universitet, cand.jur., Kirsten Dybvad Mikkelsen, 4330 Hvalsø, formand for Danmarks Fiskeriforening (DFPO), Svend-Erik Andersen, 7100 Vejle, dommer i Københavns Byret, Bettina Bang Jakobsen, 1363 København K, regionsrådsmedlem i Region Midtjylland, Conny Marie Jensen, 7400 Herning, kommunalbestyrelsesmedlem i Bornholms Regionskommune, Bjarne Hartung Kirkegaard, 3770 Allinge. For den kongelige belønningsmedalje takkede: IT-projektleder i Velliv, Pension & Livsforsikring A/S, Elsebeth Schnack, 3460 Birkerød, fhv. patienttransport redder i Falck Danmark A/S, Søren Olesen, 7190 Billund, technical Superintendent i A.P. Møller - Mærsk A/S, Willy Sørensen, 4660 Store Heddinge, assistant Finance & Adm. i DSM Nutritional Products A/S, Birthe Søndergaard Pedersen, 4291 Ruds Vedby, analytiker i Danske Bank, Marianne Lill Kaastrup, 2980 Kokkedal, fhv. chauffør i Danish Agro a.m.b.a., Ernst Carsten Pedersen, 7200 Grindsted, teknisk designer i Rambøll Danmark A/S, Grete Hørup Mogensen, 2800 Kongens Lyngby, kundemedarbejder i Sparekassen Kronjylland, Marianne Anker Knudsen, 8981 Spentrup, receptionist i Sagro I/S, Marianne Bjerre Rasmussen, 7323 Give, fhv. kundemedarbejder i Fynske Bank A/S, Ulla Grønkjær Jensen, 5683 Haarby, fhv. maskinoperatør i Scandinavian Tobacco Group Assens A/S, Inger Jensen, 7500 Holstebro, husassistent i Det Danske Madhus i Trige, Anne Petra Brinch Nielsen, 8410 Rønde, fhv. bryggeriarbejder i Royal Unibrew A/S, Niels Henning Møller-Madsen, 5220 Odense SØ. Følgende takkede for fortjenstmedaljen i sølv: Intensivsygeplejerske på Odense Universitetshospital - Svendborg Sygehus, Kirsten Andreasen, 5250 Odense SV, børnehaveklasseleder på Amager Fælled Skole, Hanne Vilborg, 1857 Frederiksberg C, sygeplejerske på Odense Universitetshospital, Svendborg Sygehus, Annette Storm, 5250 Odense SV, børnehaveklasseleder, Jette Holm, 2791 Dragør, sekretariatsleder på Novaskolen, Lone Kronborg Andersen, 7100 Vejle, intensivsygeplejerske på Aalborg Universitetshospital, Marianne Rasmussen Agerschou, 7700 Thisted, sygeplejerske på Bispebjerg og Frederiksberg Hospital, Lisa Holbæk, 2820 Gentofte, medarbejder i beskyttet beskæftigelse på Værkstedet Hjortebro, Else Dorthea Fuglsig, 6100 Haderslev, laboratoriekoordinator ved Aarhus Universitet, Tina Thane, 2300 København S, konsulent i Hjørring Kommune, Annette Voldstedlund Holm, 9800 Hjørring, specialist i Aabenraa Kommune, Conni Holm Sommer, 6200 Aabenraa, lægesekretær på Sydvestjysk Sygehus, Grindsted Sygehus, Anna Mette Vang, 7200 Grindsted, fuldmægtig i Odense Kommune, Lis Iversen, 4200 Slagelse, familiekonsulent i Esbjerg Kommune, Marianne Øhlenschlærer Vilster, 6710 Esbjerg V, konsulent i Gældsstyrelsen, Dorte Wincentz Christiansen, 2630 Taastrup, fuldmægtig i Region Midtjylland, Jette Salling, 8800 Viborg, koordinerende uddannelsesvejleder i Ungdommens Uddannelsesvejledning Nordvestjylland, Kirtha Franciska Søndergaard Østergaard, 7500 Holstebro, kontorfuldmægtig i Finanstilsynet, Hanne Inger Ærholt, 2620 Albertslund, socialrådgiver i Aarhus Kommune, Birgitte Hougaard, 8462 Harlev J, socialpædagogisk konsulent i Guldborgsund Kommune, Marianne Helene Schytte, 6091 Bjert, kontorfunktionær i Udenrigsministeriet, Hanne Rønnebæk Nielsen, 2000 Frederiksberg, konsulent i Gældsstyrelsen, Janne Øder Hansen, 4621 Gadstrup, fagkonsulent i Gældsstyrelsen, Anette Bech Olesen, 4030 Tune, arbejdsmarkedskonsulent i Jobcenter Herning, Mathilde Marie Lund Sørensen, 7400 Herning, fagkonsulent i Gældsstyrelsen, Christina Hammarberg, 2605 Brøndby, specialist på Rosengårdskolen, Kirsten Haugstrup, 5792 Årslev, fagkonsulent i Gældsstyrelsen, Ea Lauritzen, 2700 Brønshøj, specialist i Odsherred Kommune, Inger-Marie Winther Larsen, 4560 Vig, konsulent i Gældsstyrelsen, Lis Enghardt Jørgensen, 3600 Frederikssund, specialist i Aarhus Kommune, Kirsten Marie Pedersen, 8260 Viby J, skolesekretær på IUC, Ikast-Brande Kommune, Linda Bilstrup, 7430 Ikast, fagkonsulent i Motorstyrelsen, Lissy Markvardsen, 5270 Odense N, konsulent i Skattestyrelsen, Jane Egsvang Nielsen, 5220 Odense SØ, fagkonsulent i Gældsstyrelsen, Ulla Grønbæk Pedersen, 4330 Lejre, fagkonsulent i Gældsstyrelsen, Peter Bentzen, 4330 Lejre, overlærer på Hældagerskolen, Per Furbo Sørensen, 7182 Bredsten, konsulent i Skattestyrelsen, Jytte Korfing Nielsen, 5900 Rudkøbing, overlærer på Gødvadskolen, Jan Baad, 8600 Silkeborg, teknisk designer i Aalborg Kommune, Karin Boserup, 9210 Aalborg SØ, fuldmægtig i Skattestyrelsen, Susanne Fridthjof Schjeldahl, 8530 Hjortshøj, overassistent på Aalborg Bibliotekerne, Kirsten Nielsen, 9260 Gistrup, fuldmægtig i Skattestyrelsen, Yvonne Frandsen, 5700 Svendborg, overlærer på Lille Værløse Skole, Susanne Bolvig Stentebjerg, 3520 Farum, konsulent i Gældsstyrelsen, Lis Kristiansen, 6200 Aabenraa, specialpædagog i Center for Børn og Unge, Hanne Kamstrup Janum, 3550 Slangerup, konsulent i Skattestyrelsen, Connie Kjellerup, 5260 Odense S, sygehjælper i Hjemmehjælp og Sygepleje Grenaa, Helle Andersen, 8500 Grenaa, jobrådgiver i Vejen Kommune, Aase Kirstine Lorentsen, 6650 Brørup, lærer på Amager Fælled Skole, Anne Olsen, 2300 København S, social- og sundhedshjælper i Fredericia Kommune, Bente Pedersen, 7000 Fredericia, klinikassistent på Valdemarskolens Tandklinik, Käthe Gryl Larsen, 4100 Ringsted, tandklinikassistent i Brønderslev Kommunale Tandpleje, Inger Lisbeth Poulsen, 9700 Brønderslev, lærer på Sundskolen, Birgit Damsbo-Andersen, 4892 Kettinge, pædagog i Østbyens Børnehuse, Børnegården, Kirsten Marie Knudsen, 7400 Herning, hjemmehjælper på Plejecenter Sandgårdsparken Tusindfryd, Linda Christensen, 8620 Kjellerup, administrativ sagsbehandler i Myndighedsenheden, Ringsted Kommune, Birthe Feldager Madsen, 4100 Ringsted, klinikassistent i Haderslev Kommune, Ellen Boye Mathisen, 6100 Haderslev, serviceassistent på OUH Odense Universitetshospital - Svendborg Sygehus, Susanne Starke Jensen, 5250 Odense SV, pædagog i Børnehuset Høje Søborg, Vibeke Annette Bjerg, 2100 København Ø, sygehjælper på Ældrecenter Lynggården, Ingelis Svenningsen, 9800 Hjørring, fængselsbetjent ved Pension Avedøre, Torben Hasse Tjagvad, 3630 Jægerspris, sygehjælper på Kildebo Plejecenter, Elsa Grøndahl Jørgensen, 4990 Sakskøbing, social- og sundhedshjælper i Hjemmeplejen Abildgården, Pia Kaa Jespersen, 8970 Havndal, sygehjælper på Kildebo Plejecenter, Connie Andersen, 4990 Sakskøbing, dagplejer i Dagplejen Højvang, Gitte Liselotte Rode, 8700 Horsens, dagplejer i Glostrup Kommune, Marianne Aaby Lupin, 2600 Glostrup, pædagogmedhjælper i Solhuset, Hanne Vedel Thomsen, 2980 Kokkedal, hospitalsportør i Region Hovedstadens Koncerncentre, Søren Rømer, 2000 Frederiksberg. Følgende takkede for udnævnelse: Ambassadør i Riga, Flemming Stender, Riga, stabslæge ved Forsvarets Lægekorps, Søværnet, Jan Erik Tuxøe, 4100 Ringsted, oberstløjtnant i Hæren, Peter Raunholt Sørensen, 3460 Rudersdal, stabschef i Grønlands Politi, Morten Wainø Greva, 3900 nuuk, vicestatsadvokat hos Statsadvokaten i Viborg, Torben Råkjær Thygesen, 8900 Randers. /ritzau/

Annonce
Fyn For abonnenter

Det værste halve år i mit liv: Lilleholt sendt til tælling af corona, historisk krise i Venstre og et kølnet venskab med Løkke

Annonce
Annonce
Annonce
Sport

Årets Fynske Sportsnavn: - Det er et kæmpe skulderklap - jeg er stolt, og jeg er beæret

Danmark For abonnenter

Lars Krarup i sit sidste interview om Venstre: Støjberg og Ellemann har skuffet

Kerteminde For abonnenter

Borgmester foreslår letbane-etape til Lindø: Vil gerne drøfte Radikales letbane-drømme

Annonce